sobota 9. července 2016

o expertech

Shrnuto:

Mnozí - včetně velké části expertů - podporují to, aby si lidé vytvářeli na věci (zejména týkající se etiky, morálních hodnot, politiky, estetiky, toho, co je dobré, krásné, společensky prospěšné) vlastní názor a posuzovali je vlastním rozumem. Nesouhlasím s nimi.


Proč by to měl být zrovna můj malý omezený rozum, který bude stát proti všem jako zásadní protiváha a klíčový arbitr? Tento důraz na váhu vlastní pochybnosti si proti scholastice a církvi vymyslel Descartes ve své metodické skepsi, a před ním už Jan Hus, který se bouřil proti církvi kvůli něčemu, co sám nahlédl jako Pravdu. Je to boj proti autoritě. Jenomže oni byli ve své době světovými experty, tak si to mohli dovolit. To my ale nejsme a nebudeme, takže na to nemáme právo.


Podstatná je pravda, experti jsou důležití jen proto, že jsou jí nejblíže. Pokud však z politických a nikoliv racionálních důvodů, a to je klíčové, prosazují svobodu individua nad pravdou, a arbitrem poznání zcela iracionálně činí svobodu a ne pravdu, je třeba je odmítnout. Jejich postoj zde nevychází z rozumu, ale z politiky a je dokonce anti-racionální. Zde není třeba být expert, abychom to mohli nahlédnout.


Jsem si jistý v primátu pravdy v našem poznání. Tam, kde tento primát někdo popírá, byť by to byli samotní experti, a to navíc jenom na základě politických důvodů, je třeba být radikálně proti. Ale uznávám, právě proto, že to mnozí experti, možná i jejich většina, tvrdí, je třeba být zde opatrný a dát jejich slovu jistou váhu...


Globální komunitu expertů nemá primárně vyvažovat vlastní názor, ale na prvním místě globální komunita lidstva.Pak je třeba je ale vyvážit. Za mě globální komunita expertů 95% váhy, globální lidstvo 4%, vlastní názor 1% nebo i méně.

Žádné komentáře:

Okomentovat

díky!